Kobercovník (zde rozklikni)

17.11.2013 19:05

Tento kobercovník si velice snadno můžete zhotovit sami. Mě ho udělal můj šikovný tatínek, a například tyčky vzal ze staré dětské postýlky. Základnu tvoří dřevěný hranol, do kterého je vyvrtána řada děr, podle průměru dřevěných tyček. Já mám tuto základnu připravenou na tři různé průměry tyček, takže podle toho jakou mám vlnu si určuji, jak bude výsledný koberec silný.

ukázka svázání uzlů

V každé tyčce je vyvrtán menší otvor asi 1 cm nad základnou. Těmito otvory se  provlékne vlna, která tvoří osnovu koberce, a to vždy dvěma tyčkama v páru. Je na Vás, jak dlouhý má koberec být. Tyto páry osnovy pak musí být na svém konci svázány, aby se koberec nemohl samovolně rozpadnout. Mezi jednotlivé tyčky pak proplétáte útek - a to opět z vlny, jejíž barvu i sílu si určete sami. Když je pak část útku již správně provlečena mezi tyčkami, tyto se vyndají a útek se posune ručně dolů na konec osnovy.

Když mám koberec hotový, přestříhám osnovu a udělám na jejím konci uzle, tak aby koberec byl v požadované hustotě. Aby nebyly vidět tyto uzle na obou stranách koberce, obháčkovávám tyto konce opět vlnou.